poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Odrobina historii - francuskie makaroniki




W Polsce dopiero się zadomawiają. Naszą uwagę przyciągają dużą ilością kolorów. Pod każdym z nich kryje się niesamowite połączenie delikatnego kremu, włożonego pomiędzy dwie warstwy kruchego ciasta.

Makaroniki, macarons,  … i nie chodzi tu w żadnym wypadku o makaron typu spaghetti, aczkolwiek początki tych niesamowitych słodkości wywodzą się właśnie z Włoch, Francuzi je wpisali do ksiąg jako swoje dziedzictwo narodowe , a pokochał je cały świat.

Ale zacznijmy od początku .
Historia mówi, że w XVI wieku Katarzyna Medycejska, żona króla Henryka II  przywiozła je z Włoch do Francji. Ich nazwa pochodzi od włoskiego słowa maccherone lub macaroni, gdzie w słowniku języka francuskiego z 1650 roku oznaczało „potrawę z makaronu z serem” . Przez długi czas makaroniki nie były uznawane jako ciastko lecz jako danie . Idąc dalej za historią nazwy można znaleźć w języku włoskim czasownik maccare, który oznaczał „ ubijanie”. Z kolei słownik francusko – angielski z XVII wieku opisywał makaroniki jako małe, grube placki złożone z cukru, migdałów, wody różanej i piżma ,które były pieczone na małym ogniu.

Księgi opisują ,że pierwsze makaroniki pojawiły się już w VIII wieku w weneckich zakonach , kiedy to w wyniku licznych wypraw odrywania nowych lądów przywieziono do Włoch migdały z krajów arabskich. Z kolei źródła francuskie opisują  pewne opactwo mnichów, którzy mieli piec makaroniki już w 791 roku n.e. 

Jak widać historia jest podzielona co do konkretnego pochodzenia tych małych słodkości. Jedno jest pewne – Francuzi wypromowali je na cały świat. Zmieniając odrobinę recepturę i techniki wykonania poszczególnych etapów, stały się ich specjalnością.

Co ciekawe to francuskie  zakonnice stały się siłą napędową i reklamową  do rozpowszechnienia ich dalej. Nie mając dużej możliwości zarabiania pieniędzy w tamtych czasach zakonnice sprzedawały miód oraz upieczone przez nie makaroniki. Z kolei miasteczko Nancy we Francji stało się również sławne z makaroników i sióstr zakonnych, którym zakazano jeść mięso. Z racji tego, że makaroniki składały się w głównej mierze z pożywnych migdałów , zakonnice zaczęły je piec i sprzedawać zarabiając w ten sposób na życie ,które po Rewolucji Francuskiej było bardzo trudne. Stały się sławne w miasteczku jako „ The Macaron Sisters”, a jedna z ulic w miasteczku nosi ich nazwę.

W XVII wieku powoli zaczęły się pojawiać pierwsze zapisy o makaronikach we francuskich książkach kucharskich.

Obecnie znamy makaroniki jako dwie połówki ciasta ,pomiędzy które włożono delikatny krem. Taką ostateczną postać ciastka zawdzięczamy słynnej obecnie na całym świecie cukierni Laduree założonej w 1862 roku. Kuzyn założyciela Pierre Desfontaines wpadł pewnego dnia na pomysł przełożenia obu połówek ciasta kremem i złożenia ich razem tworząc tkw. sandwich.

  Od tego momentu świat nie może im się oprzeć tworząc nowe smaki ,kolory i wariacje. Powstają piosenki , perfumy , obrazy , zdjęcia i filmy na ich temat. Inspirują i wystawiają cierpliwość na próbę, kiedy się je wykonuje. Ale wynagradzają to wszystko swoim niepowtarzalnym smakiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz